Kelso Scotland home | civic week | tourist information | history | local
Kelso Scottish Borders
 
home / Civic Week

Back to: Kelso Civic Week 2004, Scotland


Kelso Civic Week 2004 - Competition Results

Kelso Civic Week Competitions 2004 Results

Saturday Parade
Best dressed girl(6 and under) Charlene Riddell
Most original girl Rachael Fraser
Most original boy Daniel Stewart
Most original girl ( 7 10 years) Abigail Rae
Most original boy Alex Hughes

Couples
(6 and under)

Best dressed Rosie and Ben Gillies
Most original Naomi and Struan Henderson

(7 15)
Most original Kirsty and Claire Hill

Adults
Best Dressed Gent Iain Dumma
Most Original Lady Laura Dunn
Most Original Gent Graeme White
Most Original Couple Michelle Cass and Rebecca Corbett

Children's Groups
Kelso School of Rock

Adult Groups
Super Bug

Prams & Cycles
Shop Early for Xmas

Children
Bob the Builder

Children's Ball
Under 5's
Best Dressed Girl Imogen Johnston
Best Dressed Boy Jamie Ball

5 8 years
Best Dressed Girl Charlene Riddell
Best Dressed Boy Simon Harper

9 15 years
Best Dressed Girl Kate Amos
Best Dressed Boy Simon Harper

Under 5 years
Most Original Girl Bethany Smail
Most Original Boy Jack McAulay

5 8 years
Most Original Girl Rachel Frasier
Most Original Boy Joseph Amos

9 15 years
Most Original Girl Chelsea Gillan
Most Original Boy Craig Riddle

Best Dressed Couple
Under 8 Dylan Paxton & Jack Paxton
8 15 years Sharon Herdman & Sara Hughes

Most Original Couple
8 15 years Rebecca Pringle & Lucy Pringle
Groups Lord of the Rings

TROPHY WINNERS

Equestrian Events
Airdriehills Trophy (given by ex-Laddie J Hinnegan for Friar's Haugh Racing (confined)) Michael Ruddy
Smail Cup and Replica (Gymkhana) Laura Goodson
Duke of Roxburghe Cup and Plaque (Gymkhana) Julie Dunkley
Friars Haugh Chase Trophy Ashley Fairbairn
Ballantyne Trophy for Friars Haugh Ladies' Race Dawn Hinnegan
Kelso Laddie Chase Cup and Plaque Michael Ruddy
Michael Pinder Cup for Overall Winner of Judging of Horses Nicole Edgar
Douglas Trophy for Pony Racing at Friars Haugh Stephanie Cockburn
R Frame Cup for Senior Trotting Race at Friars Haugh Doreen White
Best Turned out Horse and Rider (over 16) Susan Bell
best Turned out Horse and Rider (16 and under) Stephanie Cockburn
[b]Best Horse 14.2 h.h. and over
Audrey Hutcheon
Best Pony under 14.2 h.h. Demmi Ponton
Beginners' Class Ali Young
Jean and Tom Anderson of A/Z catering Services for Best Turned Out Horse and Rider Hired Horse Demmi Ponton
Arnold Trophy for Pony Racing at Friars Haugh Rosie Halliday
Colin Wood Memorial Trophy for Best Turned Out Horse and Rider Rosie Halliday
Keith Challenge Cup for Jumping Julie Dunkley
Kelso Laddies Association Annual Challenge Cup for Junior Jumping Georgie Dagg
Neil Weatherston Trophy for Best Turned Out Horse and Rider at Whipman's Ride Suzanne Smith
Paddy Sullivan Memorial Trophy for 13.2 h.h. Pony Race at Friars Haugh Rebecca Crawford
Evelyn (Renton) Robertson Memorial Trophy (gymkhana) Laura Goodson
George and Mary Anderson Cup for best Turned Out Horse and Rider at the Stichill Ride Sara Ayton
Robert Riddell Memorial Trophy (gymkhana) Rosie Halliday
Christine Easton Memorial Trophy (Friars Haugh) Sara Ayton
Nenthorn House Shield Hannah Peace
Youngest Rider Cup and Medal Claire Hill
Pinder Cup for Cross-Country J Wolfe
Rodger Fish Trophy for Oldest Rider to Yetholm Bert Scott
The Archer Anderson Memorial Challenge Trophy for Most Points in Equestrian Events Demmi Ponton

Fancy Dress Parade
Lorries Most Original Top of the Pops
Small Vehicle Jack and Victor (Still Game)
Neve Trophy and Replica ( for Best Decorated Lorry) Disney on Parade.
Glass Trophy for Best Dressed Window Charity Begins at Home

Clay Pigeons
Novice Trophy for Clay Pigeon Shooting Keltek Shield Coldstream
Junior Shield for Clay Pigeon Shooting Brett Winstanley
Clay Pigeon Shoot Cup (TA Watson) W Gordon

Cycle Race
Pizza X Cup for Senior men at Cycle Race Ken Russell
John Butler Roofing Trophy for Senior Women at Cycle Race Pippa Handley
Colin Dumma Cup for veterans at the Cycle Race Donald Smith
Ex-Kelso Laddies' Cup for Juniors at the Cycle Race Gary Rutherford
Abbey Fitness Centre Trophy (for residents of Kelso) for Fastest Time at the Cycle race Graham Veitch

Swimming
Swimming Cup for Kelso Laddies' Relay Kelso Laddies' Team
Kelso Laddies' Association Swimming Challenge Trophy Michael McPherson
Robert Guthrie Memorial Trophy (Swimming Gala) Jack Paxton

Football
D Lombardi Cup for 5 a-side football (men) Vodka/Iron Brew
C Simmons Cup for Boys 5-a-side Football (14 and under) Mighty Whites
Blakelaw Cup for Boys 5-a-sides (11 and under) Dream 5

Baby Show
Overall Winner Shannon Lee
1 2 Years Shannon lee
6 months 1 year Adam Middlemas
Up to 6 months Jack McAulay

Pet Show
Small Dogs Martin Pyke (Marley)
Medium Dogs Ian Henderson (Polo)
Large Dogs Amy Horricks (Kia)
Vets' Favourite Special Class Emma Thomson (Bud)
Cats Laura Noon (Chippy)
Rabbits Ryan Morrison (Thumper)
Guinea Pigs Isla Henderson (Sally)
Hamsters and Gerbils Abigail Rae (Bubbles)
Ferrets and Fish Nicola Denham (Lucy)

Children's Sports
Henderson Cup for Most Outstanding Boy or Girl at Children's Sports Genna Taylor
Franklin Plaque for 100 yards (open to boys 15 years and under ) Andrew Hogarth
George Wright Memorial Trophy for 100 yards (open to schoolgirls 15 years and under) Genna Taylor
George Wright Cup Laura Taylor

Creative Writing
Peter Halley Cup for Poetry - Mrs E Williams
S.A.M. Cup for Creative Writing (5 - 8 years) Danielle Paterson
S.A.M. Cup for Creative Writing ( 9 12 years) Amy Nichol

Putting Cup Norman Woodhead
Red Lion Inn Shield for Pool Competition K Gibson
Darts Trophy by R Swan John Hughes.
Ladies Darts Trophy given by Waggon Inn Irene Hogarth
Cox Cup for Quoiting J Hall


Kelso Civic Week 2004 - Competition Results, Scotland


 
Kelso Scotland, Scottish Borders UK